חריקת שיניים אצל ילדים

חריקת שיניים אצל ילדים, הידועה גם בשם ברוקסיזם, היא מצב שכיח המשפיע על ילדים בכל הגילאים. למרות שזה אולי נראה לא מזיק בהתחלה, חריקת שיניים ממושכת יכולה להוביל לבעיות שונות בבריאות השיניים והפה. מאמר זה נועד לבחון את הגורמים לחריקת שיניים אצל ילדים, את הנזק הפוטנציאלי שהיא עלולה לגרום, ואת אפשרויות הטיפול השונות הקיימות לטיפול בבעיה. הורים יקבלו תובנה חשובה לגבי החשיבות של גילוי מוקדם והתערבות, כמו גם טיפים מעשיים כיצד לתמוך בילדיהם ולקדם הרגלים אוראליים בריאים.

מה הגורם לחריקת שיניים אצל ילדים?

ישנם מספר גורמים שיכולים לתרום לחריקת שיניים אצל ילדים. הבנת הגורמים הבסיסיים יכולה לעזור להורים ולמטפלים לטפל בבעיה ביעילות ולספק תמיכה מתאימה לילדם.

 1. מתח וחרדה: ילדים, כמו מבוגרים, יכולים לחוות מתח וחרדה בחיי היומיום שלהם. זה יכול להיות בגלל גורמים שונים כגון לחץ אקדמי, אתגרים חברתיים, או בעיות משפחתיות. מתח וחרדה יכולים להתבטא בחריקת שיניים במהלך השינה או אפילו בזמן ערות.
 2. הפרעות שינה: ברוקסיזם קשור לעיתים קרובות להפרעות שינה כגון דום נשימה בשינה, תסמונת הרגל חסרת המנוחה והפרעת תנועת גפיים תקופתית. מצבים אלה יכולים לגרום לשיבושים בדפוסי השינה של הילד, מה שמוביל לחריקת שיניים כתופעת לוואי.
 3. חסימת שיניים: שיניים לא מיושרות או ממוקמות בצורה לא נכונה עלולות לגרום לילדים לחרוק שיניים כדרך להקל על אי הנוחות או לנסות לתקן את חוסר ההתאמה. תופעה זו נפוצה במיוחד בקרב ילדים הסובלים מנשיכת יתר, נשיכה תחתונה או נשיכה צולבת.
 4. גורמים תורשתיים: גנטיקה יכולה לשחק תפקיד בחריקת שיניים, כפי שהיא נוטה לרוץ במשפחות. אם לאחד ההורים או לשניהם יש היסטוריה של ברוקסיזם, ילדיהם נוטים יותר לפתח את המצב.
 5. גורמים תורמים אחרים: תרופות מסוימות, כגון אלה המשמשות לטיפול בהפרעת קשב וריכוז (ADHD) או דיכאון, יכולות גם להגביר את הסיכון לחריקת שיניים אצל ילדים. בנוסף, ילדים עם מצבים רפואיים מסוימים, כגון שיתוק מוחין או אוטיזם, עשויים להיות מועדים יותר לברוקסיזם.
חריקת שיניים אצל ילדים

האם זה פוגע בשיניים של הילדים?

חריקת שיניים ממושכת עלולה לגרום למגוון בעיות שיניים ובריאות הפה אצל ילדים, כולל:

 1. שחיקה ונזק לשיניים: השחיקה והידוק השיניים הבלתי פוסקים עלולים לשחוק את האמייל, מה שהופך את השיניים לרגישות יותר לעששת ולרגישות. במקרים חמורים, ילדים עלולים לחוות שיניים סדוקות, סדוקות או שבורות כתוצאה מברוקסיזם.
 2. הפרעות במפרק הטמפורומנדיבולרי (TMJ): המפרק הרקתי מחבר בין הלסת לגולגולת ומאפשר תנועה בזמן לעיסה ודיבור. חריקת שיניים מוגזמת עלולה להעמיס על ה-TMJ, מה שמוביל לכאב, נוקשות וקושי לפתוח או לסגור את הפה.
 3. הפרעות שינה: ילדים שחורקים שיניים במהלך השינה עלולים לחוות שיבושים בדפוסי השינה שלהם, מה שמוביל לעייפות במהלך היום, עצבנות וקשיי ריכוז.
 4. השפעות רגשיות ופסיכולוגיות: הלחץ ואי הנוחות הקשורים לחריקת שיניים עלולים לגרום לחרדה ולהערכה עצמית נמוכה אצל ילדים, במיוחד אם הם מתגרים או מרגישים מודעים לעצמם לגבי ההרגל.
 5. השלכות ארוכות טווח: אם לא מטופלים, ברוקסיזם יכול להוביל לבעיות שיניים מתמשכות והפרעות TMJ, כמו גם בעיות שינה ובעיות רגשיות שעלולות להימשך גם בבגרות.

כיצד לזהות חריקת שיניים אצל ילדים?

חשוב שההורים יהיו מודעים לסימנים ולתסמינים של חריקת שיניים אצל ילדים ויגשו לטיפולי שיניים לילדים בצורה מסודרת ועקבית. כמה אינדיקטורים נפוצים של ברוקסיזם כוללים:

 1. רעשי חריקה במהלך השינה: הורים עשויים לשמוע את ילדם חורק שיניים בזמן שהם ישנים. צליל זה יכול להיות חזק מספיק כדי להעיר את הילד או אחרים בבית.
 2. תסמיני בוקר: ילדים שחורקים שיניים עלולים לחוות תסמינים כגון כאבי פנים, נוקשות בלסת או כאבי ראש עם התעוררות.
 3. שחיקת שיניים ונזק: הורים עשויים להבחין בסימני שחיקה על שיני ילדם, כגון משטחי לעיסה שטוחים או שבבים וסדקים.
 4. רגישות מוגברת בשיניים: ילדים עם ברוקסיזם עשויים להתלונן על רגישות למאכלים ומשקאות חמים, קרים או מתוקים.
 5. תלונות על כאבים או אי נוחות בלסת: ילדים עשויים לדווח על כאב או אי נוחות בלסת, במיוחד כאשר הם לועסים או פותחים את הפה לרווחה.

אם אתם חושדים שילדכם חורק שיניים, חשוב להתייעץ עם רופא שיניים או רופא ילדים להערכה מקצועית. הם יכולים להעריך את בריאות השיניים והפה של ילדך ולקבוע אם ברוקסיזם הוא הגורם לסימפטומים שלהם.

מה הטיפול לחריקת שיניים?

ישנן מספר אפשרויות טיפול זמינות כדי לעזור לנהל ולהפחית חריקת שיניים אצל ילדים. אלה עשויים לכלול:

 1. שינויים התנהגותיים ושינויים באורח החיים: עודדו את ילדכם לתרגל היגיינת שינה טובה על ידי יצירת שגרת שינה עקבית, הימנעות מפעילויות מעוררות לפני השינה ויצירת סביבת שינה רגועה ונוחה. בנוסף, למדו את ילדכם להיות מודעים לחריקת שיניים בשעות היום ולהימנע ממנה, למשל בתקופות של לחץ או ריכוז.
 2. טכניקות לניהול מתחים: עזרו לילדכם ללמוד ולתרגל טכניקות הרפיה, כגון נשימות עמוקות, הרפיית שרירים מתקדמת או דמיון מודרך, כדי לסייע בניהול מתח וחרדה שעשויים לתרום לחריקת שיניים.
 3. מכשירים דנטליים: רופאי שיניים יכולים לספק מגיני פה בהתאמה אישית או סדים שילדכם יוכל ללבוש במהלך השינה. מכשירים אלו יוצרים חיץ בין השיניים העליונות והתחתונות, מונעים שחיקה ומגנים על השיניים מפני נזק.
 4. טיפולים אורתודונטיים: במקרים בהם חסימת שיניים היא הגורם לברוקסיזם, טיפולים אורתודונטיים כגון פלטה או Invisalign יכולים לעזור לתקן את חוסר ההתאמה ולהקל על חריקת שיניים.
 5. תרופות ותוספים: במקרים מסוימים, איש מקצוע בתחום הבריאות עשוי להמליץ על תרופות או תוספים שיעזרו לנהל את הגורמים הבסיסיים לחריקת שיניים, כגון הפרעות שינה או חרדה.
 6. טיפולים אלטרנטיביים: חלק מההורים עשויים לבחון טיפולים אלטרנטיביים, כגון ביופידבק או דיקור, כדי לסייע בניהול חריקת השיניים של ילדם. בעוד היעילות של טיפולים אלה משתנה, הם עשויים להיות שווה לשקול כחלק מתוכנית טיפול מקיפה.

שמירה על בריאות השיניים

בנוסף לטיפול בסיבות הבסיסיות וחיפוש טיפולים מתאימים לחריקת שיניים, חשוב להורים לקדם הרגלי פה בריאים ולנקוט באמצעי מניעה כדי להגן על בריאות השיניים של ילדם. אלה עשויים לכלול:

 1. בדיקות שיניים סדירות: קבעו בדיקות שיניים וניקיונות קבועים לילדכם כדי לפקח על בריאות הפה שלו ולטפל בכל בעיה פוטנציאלית בשלב מוקדם.
 2. עידוד הרפיה והפגת מתחים: עזרו לילדכם למצוא דרכים בריאות לנהל מתח וחרדה, כגון באמצעות פעילות גופנית, תחביבים או טכניקות הרפיה.
 3. ניטור וטיפול בבעיות שינה: היו קשובים לדפוסי השינה של ילדכם והתייעצו עם איש מקצוע בתחום הבריאות אם אתם חושדים שהוא סובל מהפרעת שינה.
 4. חיזוק הרגלי היגיינת פה נכונים: ישנה חשיבות גדולה לצחצוח שיניים לתינוק מגיל צעיר ושימוש יומיומי בחוט דנטלי מגיל בוגר יותר, ועודדו אותו לשמור על תזונה בריאה התומכת בבריאות שיניים טובה.

טיפול בחריקת שיניים אצל ילדים חיוני להגנה על בריאותם הדנטלית והכללית. על ידי הבנת הסיבות, זיהוי הסימנים וחיפוש טיפול ותמיכה מתאימים, הורים יכולים לעזור לילדם להתגבר על ברוקסיזם ולקדם הרגלים אוראליים בריאים. התערבות מוקדמת וגישה פרואקטיבית הן המפתח להבטחת בריאות השיניים והרווחה של ילדכם לטווח ארוך.

דילוג לתוכן